Rzeźba ludowa - Piwniczna-Zdrój

Kilkadziesiąt lat temu Maria Kownacka opisała pana Edwarda w książce dla dzieci „Szkoła nad obłokami” – to właśnie on był pierwowzorem nauczyciela z Niemcowej.

Jak opowiada artysta, rzeźbienie to pasja, która towarzyszy mu od czasów dzieciństwa. Jego ojciec był stolarzem obdarzonym zmysłem artystycznym, o czym świadczyć może fakt, iż w czasie wojny wykonywał pamiątki.
Okres intensywnej działalności rzeźbiarskiej rozpoczął się wraz założeniem rodziny i przeprowadzką do Piwnicznej. Kiedy objął posadę w szkole, znajomy nauczyciel namówił go na wystawę prac do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Pan Edward zdobył wówczas nagrodę i to go zmotywowało do dalszej twórczości. Od tego momentu dzielił czas pomiędzy rodzinę, uczenie w szkole, rzeźbienie i prowadzenie zespołu muzycznego – muzyka jest bowiem kolejną pasją artysty. Kiedy w 1965 r. powstał pierwszy regionalny zespół na tym terenie, pan Edward został jego kierownikiem na prawie 30 lat. Dziś dziwi się, jak mógł znaleźć czas na to wszystko.

(Źródło: http://szlakrzemiosla.pl/Edward-Grucela.html)