Krynica-Zdrój - Jan Kiepura i jego festiwal

Jan Kiepura był sławnym na całym świecie polskim tenorem, najpopularniejszym wśród polskich śpiewaków okresu międzywojennego. Był założycielem najbardziej luksusowego hotelu w Krynicy – willi Patrii, która służyła mu jako jedyny polski dom, gdzie miał okazję bywać po pracowitym czasie spędzonych poza granicami kraju. Kiedy tutaj wracał, zawsze czekały na Niego tłumy w nadziei na występ, wówczas Jan Kiepura śpiewał na Deptaku lub z balkonu Patrii. Ostatni pobyt w Krynicy przypadł na jesień 1958 roku.
I Festiwal im. Jana Kiepury odbył się w 1967 roku, rok po śmierci wielkiego śpiewaka, a gościem honorowym była Jego żona Marta Eggerth-Kiepura.  
Za sprawą Bogusława Kaczyńskiego - dyrektora artystycznego, Festiwal stał się wydarzeniem kulturalnym o międzynarodowym zasięgu, odbywał się pod nazwą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Każdego roku w sierpniu, na krynickim Deptaku, w Pijalni Głównej, sali teatralnej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego przez prawie dwa tygodnie można uczestniczyć w wielkim  muzycznym święcie z udziałem plejady wspaniałych śpiewaków, muzyków, tancerzy i innych gwiazd estrady.

(Źródło: www.krynica.pl)