Muszyna - Ruiny XIV wiecznego zamku

Znajdują się na stromym wzgórzu popularnie zwanym Basztą, nad rzeką Poprad, w widłach potoków Szczawnik i Muszynka.


Zamek powstały ok. 1390 roku i miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych, oraz pełnić funkcje komory celnej. Z trzech stron był zabezpieczony stromymi stokami, otoczono go także murem kamiennym i wykonano przekop, przez który przerzucono zwodzony most. Do zamku wjeżdżało się przez bramę umieszczoną w czterobocznej wieży prosto na dziedziniec, przy którym postawiono piętrowy dwór starosty.
Twierdza była rezydencją biskupiego "państwa muszyńskiego" do 1474 roku, kiedy to została niemal całkowicie zniszczona podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażnicy.
W okresie rozbiorów nastąpiła jego całkowita degradacja, do czego przyczynili się podobno włoscy kamieniarze-budowniczowie tunelu w Żegiestowie, którzy w poszukiwaniu legendarnych skarbów wysadzili część murów.
Do czasów współczesnych zachowały się tylko fragmenty murów od strony południowej, oraz w pobliżu przekopu.
Od strony południowej na ruinach zamku stoi na kamiennym postumencie figura Najświętszej Marii Panny, ufundowana przez parafian w 1979 roku.

(Źródło: www.muszyna.pl)