Muszyna - Turystyka rowerowa

Turystyka rowerowa – wspaniałe górskie tereny wręcz zachęcają do zwiedzenia okolicy podczas rodzinnej przejażdżki rowerowej. Do dyspozycji amatorów kolarstwa dostępne są cztery trasy rowerowe o różnych stopniach trudności, o łącznej długości 86 km. Mniej aktywne osoby na przejażdżkę po kurorcie mogą wypożyczyć elektryczne hulajnogi.

Trasa Rowerowa Turystyczna Pętla Muszyńska.

Trasa ta, prowadząca przez pasma Zimnego i Dubnego, ma długość 32 km, (asfalt 28,9 km, drogi gruntowe 1,4 km, ścieżki 1,8 km, długość podjazdów 15,3 km,). Różnica wysokości do pokonania wynosi 538 m; maksymalna wysokość na trasie 831 m n.p.m., a minimalna - 446 m n.p.m. Czas przejazdu to ok. 3:25 h. Znaki dotyczące trasy są czerwone. Trasa została zaprojektowana z myślą o różnorodnych zainteresowaniach turystów, w związku z tym akcenty przyrodnicze i historyczne przeplatają się ze współczesnymi elementami regionu.

Trasa Rowerowa Pętla Wokół Kotylniczego Wierchu.

Trasa poprowadzona dolinami dwóch potoków górskich w rejonie Kotylniczego Wierchu i Jaworzyny. Długość trasy to 19,9 km, (asfalt 4,2 km, drogi gruntowe 10,8 km, ścieżki 4,9 km, długość podjazdów 10,3 km,). Różnica wysokości do pokonania wynosi 678 m (maksymalna wysokość na trasie 1080 m n.p.m., a minimalna - 516 m n.p.m.), a oznakowanie jest niebieskie.

Karpacki Szlak Rowerowy: szlak główny prowadzi z Leluchowa przez Muszynę, i Żegiestów do Nowego Sącza. Długość trasy to 73 km, z czego 25 km znajduje się na terenie gminy Muszyna (całość drogami asfaltowymi). Trasa oznakowana jest na czerwono.
Transgraniczny Szlak Rowerowy prowadzi z Muszyny przez Powroźnik i Tylicz do Przełęczy Długie w Beskidzie Niskim. Szlak ma długość 71,5 km, z czego 9 km znajduje się na terenie gminy Muszyna (całość drogami asfaltowymi). Oznakowanie jest koloru niebieskiego.

Downhill – przeznaczony jest dla osób żądnych wrażeń i ekstremalnej jazdy na rowerach górskich. Na terenie Muszyny nie brakuje terenów do uprawiania tego sportu. Na zboczach Wierchomli istnieją dwie przygotowane trasy o różnych poziomach trudności. Znajdują się na nich liczne chopki, bandy oraz przeszkody, które urozmaicają zjazdy. Trasy są również odpowiednio oznakowane i zabezpieczone. Aby dostać się na szczyt, można skorzystać z wyciągu krzesełkowego Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla (po stronie Piwnicznej-Zdroju).

 

(Źródło: UG Muszyna)