Muszyna - Ogród zmysłów

Lokalizacja: Al. Zdrojowa w Muszynie, dzielnica uzdrowiskowa "Zapopradzie"

Ogrody zmysłów to idea adoptowania parków do celów terapeutycznych, edukacyjnych i socjalizujących dla osób niepełnosprawnych z różnymi zaburzeniami  psychofizycznymi, z upośledzeniem umysłowym lub też dla osób niewidomych. Parkowe ścieżki dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych – również tych poruszających się na wózkach.
Ogród zmysłów w Muszynie podzielony jest na siedem stref. Wśród drzew i alejek z  kompozycji z róż i krzewów znajduje się ogród zdrowia. Rozmieszone są tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń, niewymagające wielkiego nakładu siłowego co sprawia, że mogą z nich korzystać osoby starsze.
Kolejną strefą jest ogród zapachu. Rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Zgadywanie i rozpoznawanie zapachów będzie świetną zabawą edukacyjną dla każdego.
Kolejnym etapem wędrówki jest ogród dźwięku. Wszystkie materiały zostały dobrane w taki sposób, aby uintensywniać tworzące się wokół dźwięki.
Następnie wchodzi się do strefy zapachowo-dotykowej. Rośliny dobrane są w taki sposób, aby wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.
Zwieńczeniem całości jest ogród smaku. Rosną tu krzewy i drzewa owocowe, które można obserwować w czasie owocobrania. Istnieje możliwość rozkoszowania się  smakami ich owoców.
Ostatnim etapem wędrówki jest szczyt wzgórza, na którym umiejscowione są ogrody zmysłów. Stąd można podziwiać całą feerię barw ogrodu, jak również panoramę Muszyny.

(Źródło: www.muszyna.pl)