Kwintet mandolinowy "Echo"

Kwintet mandolinowy "Echo"

Orkiestra Mandolinowa "Echo" działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju, w sierpniu 2008 roku obchodziła jubileusz 15-lecia swojego istnienia. Kwintet Mandolinowy a właściwie już Orkiestra Mandolinowa jest spadkobiercą Orkiestry Mandolinowej "Echo", która powstała w Piwnicznej w 1932r., z inspiracji powracającego z włoską żoną G. Erracich mieszkańca Piwnicznej, którzy chcieli, by wywodzący się z Włoch instrument - mandola stał się znany szerszej publiczności.Przez ponad 60 lat Orkiestra kierowana przez Mieczysława Żytkowicza cieszyła się społecznym uznaniem nie tylko w regionie ale i w całym kraju, a także poza jego granicami dając setki koncertów. W swoim repertuarze Orkiestra posiadała kilkadziesiąt utworów muzycznych: poważnych, rozrywkowych, ludowych i religijnych.

Po śmierci dyrygenta Mieczysława Żytkowicza wielu członków zespołu wycofało się z jego składu ze względu na wiek i stan zdrowia.

Od 15 lat Orkiestrą Mandolinową kieruje Antoni Leśniak, wychowanek tego zespołu. Stworzył on na nowo zespół pod nazwą Kwintet Mandolinowy, w skład którego weszli młodzi, uzdolnieni muzycznie uczniowie szkół w Piwnicznej. Zespół stale pracuje na udoskonaleniem techniki gry, brzmienia, umiejętności zbiorowego muzykowania i podnoszenia poziomu artystycznego.

Piwniczańska Orkiestra Mandolinowa "Echo" jest jedną z dwóch Orkiestr tego typu w kraju. W ramach jubileuszu zostało wydane wydawnictwo pn. "Cześć muzyce" a w listopadzie odbyło się nagranie płyty "Leśne nastroje".

Zespół daje w roku co najmniej 25 nieodpłatnych koncertów uświetniających uroczystości patriotyczne, religijne, jubileuszowe i okolicznościowe.

(Źródło: www.piwniczna.pl)