

Piwniczna-Zdrój - Wieża Widokowa na Eliaszówce, Park Węgielnik - Skałki
Gmina Piwniczna-Zdrój zrealizowała projekt pn. „Uatrakcyjnienie szlaku turystycznego Eliaszówka z budową wieży widokowej oraz renowacja i zagospodarowanie parku Węgielnik-Skałki w Piwnicznej-Zdroju” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Piwniczna-Zdrój - Informacja Turystyczna
Informacja Turystyczna mieści się w budynku Miejsko Gminnego-Ośrodka Kultury. Dodatkowo obok wejścia do MGOK znajduje się całodobowy infomat z dostępem do bazy turystycznej Piwnicznej - Zdroju oraz rejonu Starej Lubowni.
Piwniczna-Zdrój - wycieczki narciarskie
Beskid Sądecki posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej. Z myślą o narciarzach wyznakowano wiele szlaków ale właściwie wszystkie szlaki piesze można wykorzystać przy planowaniu wycieczki na nartach.

Piwniczna-Zdrój - Warunki do uprawiania turystyki
Bogactwo walorów naturalnych (znaczne urozmaicenie rzeźby terenu, bogactwo przyrody, liczne źródła wód mineralnych), różnorodność kulturowa, fakt, iż Beskid Sądecki należy do gór średnich - łatwo dostępnych dla przeciętnego turysty oraz dobra dostępność komunikacyjna sprawiają, że teren Gminy Piwniczna jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Piwniczna-Zdrój - wycieczki rowerowe
Gmina Piwniczna posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Już kilkanaście lat temu na jej terenie wyznakowano pięć szlaków rowerowych o łącznej długości około 90 km. Poza tym gęsta sieć dróg prowadzących do wysoko położonych przysiółków również bardzo dobrze nadaje się do uprawiania tej formy rekreacji.

Piwniczna-Zdrój - piesze wędrówki
Piwniczna Zdrój jest urokliwą miejscowością położoną po obu stronach rzeki Poprad tuż przy granicy ze Słowacją. Około 30% obszaru, głównie w zachodniej części położonej na stokach pasma Radziejowej, leży na wysokości powyżej 700 m. n.p.m. Część wschodnia zajmuje tereny usytuowane w paśmie Jaworzyny Krynickiej. To korzystne położenie umożliwiło wytyczenie wielu szlaków turystycznych o ogromnych walorach widokowych.
Najnowsze informacje o gminach
-
Quick view Rytro - Ruiny ryterskiego zamku
W 1831 r. znany nestor polskiej etnografii i krajoznawca, Żegota Pauli na widok ruin ryterskiego zamku pisał tak:
Czytaj więcej
„..leżą one na górze skalistej, popod którą szumiący Poprad płynie. Wieża okrągła, dość wysoka sterczy śród gruzów; na spodzie były niegdyś srogie więzienia. Wokoło widać ślady mocnych zabudowań, w murach drzewiną porosłych, jeszcze gdzieniegdzie widać znaki kutych drzwi i okien. Jak się zdaje, służył zamek ten więcej do obrony aniżeli do przepychu”. -
Cerkiew pw. św. Dymitra w Złockiem - gmina Muszyna
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie-Złockiem (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia NMP).
Czytaj więcejCerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku - gmina Muszyna
Cerkiew filialna greckokatolicka św. Dymitra w Szczawniku (obecnie kościół filialny rzymskokatolicki) została zbudowana w 1841 r.
Czytaj więcej -
Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku - gmina Muszyna
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki) zbudowana została w 1600 r., jest więc najstarszą cerkwią w polskich Karpatach.Czytaj więcejCerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce - gmina Muszyna
Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce (obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP) wzniesiona została prawdopodobnie w latach 1860–1864.
Czytaj więcej -
Krynica-Zdrój - Historia
Krynicę-Zdrój jako Krzenyczę założył Danek z Miastka w 1547 r. Do czasu pierwszego rozbioru była częścią tzw. Kresu Muszyńskiego należącego do krakowskich biskupów.
Czytaj więcejKościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu - gmina Krynica-Zdrój
Kościół parafialny św. św. Piotra i Pawła w Tyliczu ufundowany został w 1612 r. przez biskupa Piotra Tylickiego.
Czytaj więcej -
Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu - gmina Krynica-Zdrój
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu (obecnie kościół cmentarny rzymskokatolicki) została zbudowana w 1743 r.
Czytaj więcejCerkiew pw. św. Jana Ewangelisty w Muszynce - gmina Krynica-Zdrój
Cerkiew filialna greckokatolicka św. Jana Ewangelisty w Muszynce (obecnie kościół filialny rzymskokatolicki) wzniesiona została w XVIII w.
Czytaj więcej -
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Mochnaczce Niżnej - gmina Krynica-Zdrój
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Mochnaczce Niżnej (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Matki Boskiej Częstochowskiej) została wzniesiona w XVIII lub w połowie XIX w.
Czytaj więcejCerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Krynicy Słotwinach - gmina Krynica-Zdrój
Cerkiew filialna greckokatolicka Opieki Bogurodzicy w Krynicy - Słotwinach (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Serca Pana Jezusa) pochodzi z lat 1887 – 88.
Czytaj więcej -
Willa "Romanówka" - Muzeum Nikifora w Krynicy - gmina Krynica-Zdrój
Willa „Romanówka” powstała w poł. XIX w. jako pensjonat wypoczynkowy.
Czytaj więcejKościół pw. Przemienienia Pańskiego w Krynicy - gmina Krynica-Zdrój
Kościół pomocniczy Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej powstał w 1863 r. jako pierwszy kościół zdrojowy (tzw. kaplica na „Dietlówce”).
Czytaj więcej -
Łabowa - Historia
Wieś Łabowa została zasiedlona na początku XV wieku, natomiast pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1431 roku.
Czytaj więcej -
Piwniczna-Zdrój - Spuścizna kulturowa grup etnicznych regionu
O dużej atrakcyjności gminy, obok walorów przyrodniczych stanowi kultura materialna i ciągle żywa tradycja ludowa. Tradycje Beskidu Sądeckiego kultywują dwie główne grupy etniczne - góralska i lachowska. Grupa góralska należy do najbardziej zróżnicowanych etnograficznie. Powstała na skutek przede wszystkim kolonizacji małopolskiej na bezludne wówczas obszary górskie.
Czytaj więcej -
Biblioteka Miejska w Muszynie
W 2007 r. Biblioteka Miejska w Muszynie obchodziła 60-lecie działalności w Polsce powojennej.
Czytaj więcejKrynica-Zdrój - Malarstwo
W Krynicy-Zdroju wystawy artystów z różnych dziedzin sztuki można obejrzeć w Małopolskim Biurze Wystaw Artystycznych – Galeria w Krynicy i w Galerii "Pod Kasztanem".
Czytaj więcej -
Nawojowa - Ośrodki Kultury
Najważniejszym centrum kultury w Nawojowej jest działający na jej terenie i podległych sołectw Gminny Ośrodek Kultury. Jego działalności skupia się na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Czytaj więcej -
Piwniczna-Zdrój - zabytkowe obiekty i historyczne miejsca
Miasto Piwniczna Zdrój, założył król Kazimierz Wielki w 1348 roku.
Czytaj więcej -
Muszyna - Podzamkowy zespół dworski
Podzamkowy zespół dworski tworzą Dwór starostów, Kordegarda, Zajazd.
Czytaj więcejCerkiew pw. św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku - gmina Muszyna
Cerkiew filialna greckokatolicka św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku zbudowana została w 1. poł. XIX w.
Czytaj więcej -
Nawojowa - Pałac Stadnickich
W latach 1580-1590, kiedy wieś należała do Piotra Nawojowskiego, wybudował on dwór w miejscu, gdzie obecnie stoi pałac.
Czytaj więcej -
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie powołany został Uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy w Muszynie Nr VIII/33/75 w 1975 roku. Czytaj więcejKrynica-Zdrój - Orkiestra Zdrojowa
Orkiestra Zdrojowa została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego-rodem z Krakowa, natomiast studia muzyczne ukończył w Wiedniu. Czytaj więcej
Muzeum regionalne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury
Muzeum regionalne utworzono w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, staraniem Towarzystwa Miłośników Piwnicznej w 1978 roku.
Czytaj więcejMuszyna - Ruiny XIV wiecznego zamku
Znajdują się na stromym wzgórzu popularnie zwanym Basztą, nad rzeką Poprad, w widłach potoków Szczawnik i Muszynka.
Czytaj więcejCerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Leluchowie - gmina Muszyna
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Leluchowie (obecnie kościół rektoralny rzymskokatolicki) powstała w 1861 r.
Czytaj więcejNawojowa - historia
Czas powstania Nawojowej lokuje się pomiędzy XIII, a XIV wiekiem. Potwierdza to krakowski naukowiec Franciszek Ksawery Piekosiński, profesor historii prawa polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, żyjący w latach 1844 – 1906. przyjmuje, że Nawojowa z pewnością istniała około 1300 roku.
Czytaj więcejPiwniczna-Zdrój - Twórcy ludowi i profesjonalni
Słynni twórcy ludowi i profesjonalni PIwnicznej-Zdroju
Czytaj więcejMuszyna - Muzeum regionalne "Państwa muszyńskiego"
Pierwszą ekspozycję w muzeum w Muszynie uroczyście otwarto w dniu 3 sierpnia 1958 roku. Oficjalna nazwa tej instytucji w tym okresie brzmiała „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju”.
Czytaj więcejKrynica-Zdrój - Jan Kiepura i jego festiwal
Jan Kiepura był sławnym na całym świecie polskim tenorem, najpopularniejszym wśród polskich śpiewaków okresu międzywojennego. Czytaj więcej
Quick view Rytro - Historia
Rytro ze względu na swoje położenie w wąskiej dolinie wśród gór i lasów, przez długi czas nie było dogodnym miejscem dla rozwoju osadnictwa, za to znakomicie nadawało się do celów obronnych. Powstał tutaj zamek murowany-zbudowany prawdopodobnie przez czeskiego księcia Wacława, który zasiadał w tym czasie na tronie krakowskim, był on również założycielem Nowego Sącza. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał zamek- pewne jest, że jego historia jest nierozerwalnie związana z historią Rytra i południowych kresów Polski. Czytaj więcej
Muszyna - Historia
Powstanie Muszyny ściśle związane było z popradzkim szlakiem handlowym („węgierskim”).
Czytaj więcejCerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Miliku - gmina Muszyna
Cerkiew parafialna greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana w Miliku (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki) powstała w 1813 r. na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez powódź.
Czytaj więcejKrynica-Zdrój - Nikifor i jego muzeum
W centrum Krynicy-Zdroju w zabytkowej willi Romanówka znajduje się otwarte w 1995r. Muzeum Nikifora - krynickiego malarza prymitywisty.
Czytaj więcejPiwniczna-Zdrój - Orkiestra Dęta OSP z Piwnicznej
Orkiestra Dęta "Podhale" przy OSP z Piwnicznej.
Czytaj więcej
Regionalny Zespół "DOLINA POPRADU"
"Piwnicańsko nuta, piwnicańskie granie, to Cornyf Góroli barz wielgie kochanie..."
Czytaj więcej
W. Łomnicka-Dulak