Piwniczna-Zdrój - Warunki do uprawiania turystyki

Bogactwo walorów naturalnych (znaczne urozmaicenie rzeźby terenu, bogactwo przyrody, liczne źródła wód mineralnych), różnorodność kulturowa, fakt, iż Beskid Sądecki należy do gór średnich - łatwo dostępnych dla przeciętnego turysty oraz dobra dostępność komunikacyjna sprawiają, że teren Gminy Piwniczna jest chętnie odwiedzany przez turystów.


Najbardziej popularne są piesze wędrówki, żywiołowo rozwija się kolarstwo górskie, popularna staje się górska turystyka konna. Rzeka Poprad przyciąga miłośników turystyki i sportów wodnych (spływy tratwami, kajakami, pontonami, wędkarstwo).
Zimą najliczniejszą  grupą turystów są oczywiście amatorzy białego szaleństwa przy wyciągach, ale można spotkać również, z roku na rok liczniejszą, grupę pasjonatów skituringu, szukających wypoczynku z dala od zatłoczonych tras zjazdowych.
Liczne zabytki (budownictwo cerkiewne, kirkut, kapliczki), bogata historia regionu sprawiają, że na terenie gminy rozwija się również turystyka krajoznawcza. Możliwości poznania uroków przyrody i zabytków kultury łączą się tu z dogodnymi warunkami do aktywnego wypoczynku, co powoduje napływ indywidualnego i zorganizowanego ruchu turystycznego (wycieczki szkolne i zakładowe, kolonie letnie, obozy sportowe, rajdy górskie itp.).

(Żródło: piwniczna.pl)