Piwniczna-Zdrój - piesze wędrówki

Piwniczna Zdrój jest urokliwą miejscowością położoną po obu stronach rzeki Poprad tuż przy granicy ze Słowacją. Około 30% obszaru, głównie w zachodniej części położonej na stokach pasma Radziejowej, leży na wysokości powyżej 700 m. n.p.m. Część wschodnia zajmuje tereny usytuowane w paśmie Jaworzyny Krynickiej. To korzystne położenie umożliwiło wytyczenie wielu szlaków turystycznych o ogromnych walorach widokowych.


W beskidach o trudności trasy decyduje przede wszystkim długość trasy i różnica wysokości jaką musimy pokonać. Poniżej prezentujemy propozycje wycieczek dla wszystkich, które mogą trwać przeciętnie od 1 godziny do 2 godzin marszu.
Szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności przedstawiamy w zakładce szlakiem turystycznym.
Pamiętajmy, że nawet najłatwiejsza wycieczka w góry wymaga właściwego ekwipunku (wygodnego, sportowego obuwia i odzieży zabezpieczającej przed chłodem, wiatrem i deszczem). Mimo, że poruszamy się najczęściej po znakowanych szlakach koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą mapę turystyczną na wypadek zejścia ze szlaku lub napotkania braków w oznakowaniu. Wycieczki piesze na terenach górskich leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000m.n.p.m mogą prowadzić tylko przewodnicy turystyczni. Poza tym dla najmniej wprawnych turystów proponujemy spacery znakowanymi alejkami w leśnym parku zdrojowym na górze Kicarz w Piwnicznej, dolinami potoków Potasznia w Wierchomli, Łomniczanka w Łomnicy Zdrój, Jaworzynka w Kokuszce, lub odwiedzenie ruin zamku w Rytrze.

Wycieczka na Obidzę (930 m. npm.).
Obidza – 930 m. npm. – jeden z najwyżej położonych przysiółków Piwnicznej. Znajduje się tu pensjonat „Bacówka” z restauracją serwującądania regionalne. Do Bacówki można dotrzeć pieszo (spacer pod górę szlakiem czerwonym z pętli autobusowej zajmie około 1 – 1,5 godz. równą asfaltową, później betonową drogą), a także taksówką lub własnym samochodem, z okolic pensjonatu roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Sądecki. 15 min. dalej z hal za osiedlem piękna panorama Tatr, polecam! Widok niestety nie zawsze dostępny (wymagana widoczność około 40 – 50 km.). Powrót tą samą drogą około 0,5 -  1 godz.
 
Wycieczka do schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”.
Wyciąg krzesełkowy Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla jest czynny również latem, dzięki czemu uroki gór są dostępne również dla osób starszych, rodziców z małymi dziećmi, itp. Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą się wybrać na dłuższą wycieczkę, już sama jazda wyciągiem dostarczy niezapomnianych wrażeń, a po niej możliwość odwiedzenia schroniska górskiego „Bacówka nad Wierchomlą” (tylko 30 min. spaceru niebieskim szlakiem, odkrytym grzbietem oferującym rozległe panoramy) oraz prawdziwej bacówki oferującej wyrabiane na miejscu bundz i oscypki (10 min. od wyciągu). Powrót  tą samą drogą i wyciągiem lub drogą dojazdową do schroniska z Wierchomli Małej około 1 godz.
 
(Źródło: piwniczna.pl)