Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Łomnica-Zdrój

Łomnica - Zdrój – duża wieś turystyczno-uzdrowiskowa w dolinie potoku Łomniczanka i jego dopływów, zajmująca powierzchnię 2573 ha, zamieszkana przez około 2000 mieszkańców. Centrum wsi położone jest na wysokości 400 – 600 m npm., a najwyżej usytuowane osiedla sięgają 900 m npm. W centrum okazała szkoła, kościół, remiza OSP, poczta, sklepy spożywczo – przemysłowe, kawiarnie, kilka pensjonatów, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne. Przy wjeździe do miejscowości firmowy sklep z odzieżą sportowo turystyczną lokalnego producenta.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Głębokie

Głębokie – nieduża wieś (około 500 osób, powierzchnia 132 ha) usytuowana w dolinie potoku Głęboczanka, prawobrzeżnego dopływu Popradu. Wieś posiada szkołę podstawową oraz okazałą remizę strażacką z salą do organizacji imprez.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Zubrzyk

Zubrzyk – mała wieś (ok.360 mieszkańców, pow. 563 ha), w najbardziej na południe wysuniętej części gminy Piwniczna. Urokliwie położona nad Popradem, u stóp Zubrzego Wierchu (860 m. npm.), po drugiej stronie rzeki słowacka wioska Zavodie.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Kokuszka

Kokuszka – wieś (650 mieszkańców, powierzchnia 896 ha) w paśmie Jaworzyny Krynickiej, jej nazwa wywodzi się od płynącego przez nią potoku zwanego w czasach lokacji (XVI w.) Kokoską (obecnie Jaworzynka). Znajduje się tu 3-klasowa szkoła i kaplica, w której co niedzielę odbywają się nabożeństwa.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Wierchomla (Mała i Wielka)

Wierchomla Mała wraz z Wierchomlą Wielką tworzą jedno sołectwo MiG Piwniczna-Zdrój.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - położenie i miejscowości

Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój leży w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie nowosądeckim, w strefie przygranicznej polsko-słowackiej, w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej

Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Młodów

Młodów – niewielka miejscowość ( 530 mieszkańców, powierzchnia 710 ha) leżąca po lewej stronie Popradu, przy trasie Piwniczna Zdrój Nowy Sącz, u podnóży Kordowca (762 m. npm.) na który prowadzi niebieski szlak gminny.

Czytaj więcej

Najnowsze informacje o gminach