Piwniczna-Zdrój - położenie i miejscowości

Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój leży w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie nowosądeckim, w strefie przygranicznej polsko-słowackiej, w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

W skład gminy wchodzi miasto Piwniczna - Zdrój oraz 6 sołectw: Kokuszka, Głębokie, Młodów, Wierchomla (Wielka i Mała), Łomnica-Zdrój, Zubrzyk. Miejscowości te  zamieszkuje 10 700 mieszkańców. Obszar gminy o powierzchni 12 649 ha rozpościera się od wysokości 347 m npm. (dolina Popradu w rejonie Młodowa) do 1162 m npm. Mały Rogacz (niższy wierzchołek Wielkiego Rogacza 1182 m npm.). Inne ważniejsze szczyty w otaczające gminę to: Eliaszówka (1024), Niemcowa (1001), Jaworzyna Kokuszczańska (969), Wierch nad Kamieniem (1083), Runek (1080), Pusta Wielka (1061).

Piwniczna – Zdrój – miasto, siedziba gminy, położone po obu stronach rzeki Poprad przełamującej się pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego. Zajmuje teren o powierzchni 3828 ha, około 30% obszaru miejscowości, głównie w zachodniej części, położonej na stokach pasma Radziejowej, leży na wysokości powyżej 700 m. npm. Część wschodnia zajmuje tereny usytuowane w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Piwniczna od zachodu graniczy z gminą Szczawnica, od północnego zachodu z gminą Rytro, od  północnego wschodu z Głębokim i Kokuszką, od wschodu z Łomnicą Zdrój zaś granica południowa jest jednocześnie granicą państwową z Republiką Słowacką, dokąd możemy się udać przekraczając granicę drogową w Mnisku n/Popradem. Aż 53% powierzchni miasta zajmują lasy, będące własnością miasta od czasów lokacji, które są ważnym walorem przyrodniczym i gospodarczym. Centrum oraz 44 przysiółki rozrzucone na zboczach gór.

Centralną część miasta stanowi rynek, przy którym usytuowany jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z regionalnym muzeum prowadzonym przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, kościół parafialny, otoczona wiekowymi drzewami zabytkowa cysterna na wodę, poczta, przychodnie lekarskie, apteki, sklepy spożywcze, przemysłowe, odzieżowe, kantory wymiany walut. Zakupy można zrobić także w położonych blisko centrum dobrze zaopatrzonych sklepach samoobsługowych, gdzie akceptowane są również płatności kartą płatniczą. Położony nieopodal rynku Bank Spółdzielczy udostępnia mieszkańcom i turystom swój bankomat, czynny całą dobę.

Dzięki położeniu w sercu Beskidu Sądeckiego i bliskości Pienin, Piwniczna to miejscowość turystyczno – wypoczynkowa, węzeł wielu szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych i narciarskich, o różnych stopniach trudności. Leśny Park Zdrojowy, usytuowany na położonej niemal w centrum miasta górze Kicarz, z wieloma ścieżkami, umożliwia odbywanie mniej wyczerpujących wędrówek i spacerów. Na turystów czeka również zorganizowany spływ tratwami po rzece Poprad, zaś zimowy pobyt uatrakcyjnią położone na terenie gminy stacje narciarskie z wieloma wyciągami.

Piwniczna - Zdrój to również jedno z dziewięciu uzdrowisk Ziemi Sądeckiej. Wszystkie ujęcia wody mineralnej, jak również pijalnie, park zdrojowy oraz Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej „Piwniczanka” znajdują się w dzielnicy Zawodzie. Lecznictwem uzdrowiskowym zajmuje się położone na stokach Kicarza sanatorium Limba.

Bazę noclegową miasta stanowi wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych. Przechodzące przez Piwniczną trasy drogowa i kolejowa zapewniają dogodne połączenia komunikacyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Sołectwa MiG Piwniczna-Zdrój:

Głębokie 

Kokuszka 

Łomnica - Zdrój 

Młodów

Wierchomla (Mała i Wielka)

Zubrzyk 

(Źródło: www.piwniczna.pl)