Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Łomnica-Zdrój

Łomnica - Zdrój – duża wieś turystyczno-uzdrowiskowa w dolinie potoku Łomniczanka i jego dopływów, zajmująca powierzchnię 2573 ha, zamieszkana przez około 2000 mieszkańców. Centrum wsi położone jest na wysokości 400 – 600 m npm., a najwyżej usytuowane osiedla sięgają 900 m npm. W centrum okazała szkoła, kościół, remiza OSP, poczta, sklepy spożywczo – przemysłowe, kawiarnie, kilka pensjonatów, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne. Przy wjeździe do miejscowości firmowy sklep z odzieżą sportowo turystyczną lokalnego producenta.


Jednym z najcenniejszych walorów miejscowości są licznie występujące tu źródła wody mineralnej, znana jest także z regionalnej potrawy. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji sporą ilość szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich.
Wieś, wymieniana w XIV w. w akcie lokacyjnym Piwnicznej jako już istniejąca, na przełomie XV i XVI w. zanikła, a jej ponowna lokacja, na prawie magdeburskim, miała miejsce w drugiej połowie XVI w. Zasadźcą i jednocześnie pierwszym sołtysem był mieszkaniec Piwnicznej Klemens Bartyzelowicz. Podania ludowe głoszą, że Łomica została przed wiekami zasiedlona przez tatarskich osadników, tłumacząc w ten sposób odmienność ich gwary i zwyczajów.

(Źródło: www.piwniczna.pl)