Piwniczna-Zdrój - Sołectwo Wierchomla (Mała i Wielka)

Wierchomla Mała wraz z Wierchomlą Wielką tworzą jedno sołectwo MiG Piwniczna-Zdrój.

Wierchomla Mała – wioska (90 mieszkańców, obszar 828 ha), najmniejsza z miejscowości gminy tworząca wraz z Wierchomlą Wielką jedno sołectwo, położona u podnóża Pustej Wielkiej (1061 m npm.).

Dzięki zlokalizowanej tu stacji narciarskiej "Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla"  to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Z wytyczonych w obu Wierchomlach szlaków oraz dróg gruntowych korzystają  również kolarze górscy, a odbywające się cyklicznie, na specjalnie przygotowanych trasach zjazdowych stacji narciarskiej, zawody w downhillu ( zjeździe na rowerach górskich) przyciągają coraz liczniejsze rzesze zawodników i fanów tego sportu. Na turystów czeka trzygwiazdkowy hotel, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne i liczne kwatery prywatne.Wierchomla Mała, lokowana w roku 1603, podobnie jak Wierchomla Wielka znajdowała się w obrębie państwa muszyńskiego i zamieszkiwana była przez ludność łemkowską do roku 1947 i przymusowego przesiedlenia ich w ramach akcji "Wisła" na tzw. Ziemie Odzyskane. Opuszczone gospodarstwa zostały przejęte wówczas przez ludność polską z powiatu sądeckiego.

Wierchomla Wielka – wypoczynkowa miejscowość (około 650 mieszkańców, powierzchnia 3120 ha), położona w dolnej części potoku Wierchomlanka. Do czasu wybudowania w sąsiedniej Wierchomli Małej stacji narciarskiej, mieszkańcy wioski zajmowali się głównie rolnictwem, obecnie funkcjonują tu pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne stanowiące całoroczną bazę noclegową dla turystów i narciarzy. Zakupy można zrobić w kilku niedużych sklepach, w miejscowości znajduje się także szkoła podstawowa.
Znakomite położenie wsi oraz naturalne wypływy wód mineralnych stanowią o wielkiej atrakcyjności terenu nie tylko dla miłośników wycieczek górskich i narciarzy, ale także dla turystów preferujących mniej aktywny wypoczynek. W miejscowym kamieniołomie eksploatowany jest piaskowiec magurski używany najczęściej do utwardzania dróg i torowisk.
Wierchomla Wielka lokowana została w roku 1595 przez kardynała Jerzego Radziwiłła i podobnie jak sąsiedni Zubrzyk i Wierchomla Mała przez wieki wchodziła w skład państwa muszyńskiego. Do 1947 roku zamieszkana głównie przez ludność łemkowską. Z tego okresu pochodzi wybudowana w 1821 r., wpisana do rejestru zabytków, greckokatolicka cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła (obecnie użytkowana jako kościół rzymsko-katolicki).

(Źródło: www.piwniczna.pl)