Szlak rowerowy - Nowy Sącz - Żegiestów

Nowy Sącz - Żegiestów
Długość: 41.9 km

Szczególne miejsca:

Piwniczna Zawodzie

Zdrój w Piwnicznej znajduje się na wschodnim (prawym) brzegu Popradu, w dzielnicy Zawodzie, niespełna kilometr na północ od mostku dla pieszych i rowerów naprzeciwko przystanku kolejowego Piwniczna-Zdrój i centrum miasteczka. Na niewielkiej skarpie, ponad schodami i malowniczym skwerem z ogrodem skalnym (alpinarium), znajduje się tu okazały drewniany, parterowy pawilon zdrojowy (pierwotna konstrukcja jeszcze z lat trzydziestych XX w.). W głębi, za pawilonem jest niewielki park, stare zabudowania zakładu przyrodoleczniczego, szyb nad odwiertem głównego źródła wody mineralnej, itp. Piwniczanka jest szczawą wapniowo-magnezową. Jest butelkowana od 1968 r. w rozlewnia wody mineralnej „Piwniczanka”.


Spływ łodziami Doliną Popradu

Spływ łodziami flisackimi odcinkiem Popradu w Beskidzie Sądeckim, nie jest może aż tak atrakcyjny i uświęcony tradycją, jak spływ Dunajcem przez Pieniny, ale należy do istotnych atrakcji turystycznych Beskidu Sądeckiego. Organizowany jest od 2000 r. Spływ rozpoczyna się w Piwnicznej (w osiedlu Hanuszów) z przystani na południowo-zachodnim brzegu, przy ulicy Gąsiorowskiego, poniżej mostu wiszącego, w pobliżu willi Szczęsna. Trasa spływu ma około 10 km i kończy się na przystani w Rytrze, koło pola campingowego i stadionu. Czas przepływu wynosi 1,5–2,5 godziny, w zależności od stanu wody i warunków pogodowych. Sezon spływu zasadniczo trwa od 1 kwietnia do 31 października, ale może ulegać zmianom (warunki klimatyczne). W jednej łodzi mieści się 12 osób + 2 osoby obsługi.

Zobacz więcej:
http://www.splywdolinapopradu.pl

Ujście potoku Jaworzyna do Popradu

Potok Jaworzynka płynie przez Kokuszkę. W miejscu, gdzie Jaworzyna uchodzi do Popradu są szerokie nadbrzeżne łąki i nikłe ślady po starym młynie, a nad skrzyżowaniem dróg, malownicza skarpa, na której pośród dwóch dorodnych drzew stoi stara drewniana kapliczka domkowa. Obok znajdują się zagrody i wille należące do osiedla Łomnickie. Na początku doliny Jaworzyny, po lewej stronie drogi jest wyrobisko po dawnym kamieniołomie, a w nim pomnik (obelisk) poświęcony czterem miejscowym kobietom, rozstrzelanym tu przez hitlerowców 23 grudnia 1943 r.


Skrzyżowanie w Łomnicy-Zdrój

Na skrzyżowaniu w pobliżu ujścia potoku Łomniczanka do Popradu od biegnącej wzdłuż Popradu drogi wojewódzkiej Stary Sącz – Muszyna – Krynica, odchodzi na północy-wschód lokalna droga do wsi Łomnica-Zdrój (około 6 km do centrum). Jest tu także przystanek autobusowy i zaraz obok przystanek kolejowy Łomnica-Zdrój na linii Nowy Sącz – Muszyna – Krynica. Na północ od skrzyżowania znajduje się ostatnie należące do Piwnicznej osiedle Majerz z kilkoma ciekawymi willami letniskowymi pamiętającymi czasy przedwojenne. Po drugiej stronie Popradu widoczne są zabudowania drogowego przejścia granicznego Mniszek nad Popradem, ujście potoku Hranične (już na terytorium Słowacji) i strzelista wieża kościoła w słowackim Mnišku. Od kilku lat jest tu budowany most nad Popradem, mający usprawnić połączenie z nową międzynarodową drogą prowadzącą z Mniszka do Starej Lubowli. Do tej pory droga do Mniszka od strony polskiej prowadzi przez Hanuszów w Piwnicznej lewym brzegiem Popradu i stromymi wschodnimi zboczami Karczmarskiej Góry (605 m n.p.m.), na których powstawały osuwiska, niszcząc drogę do granicy.


Życzanów

Życzanów to niewielkie osiedle położone na zboczu bocznego grzbietu opadającego od Makowicy (948 m n.p.m.) na zachód, w stronę doliny Popradu. Główne skupisko domów znajduje się bezpośrednio ponad miejscem, gdzie Potok Życzanowski uchodzi do Popradu. Najwyższa część osiedla jest położona na wysokości około 430 m n.p.m. Życzanów zamieszkuje ponad 200 mieszkańców, a od 1995 r. wioska jest samodzielnym sołectwem w gminie Rytro. Należące do wsi tereny graniczą od północy z Wolą Krogulecką (gmina Stary Sącz), od wschodu i południa z Głębokiem-Suchą Strugą, a od zachodu (poprzez Poprad) z Rytrem. Wioska nie posiada ciekawych krajoznawczo obiektów ani infrastruktury usługowej, a jej mieszkańcy korzystają z dobrze rozwiniętej infrastruktury w pobliskim Rytrze.


Nadpopradzka łąka pod zboczem Bystrej

Na wschodnim brzegu Popradu, około 1,5 km na północny-zachód od ujścia potoku Jaworzyna (Kokuszka), rozciąga się płasko malownicza, nadbrzeżna łąka. Usytuowana jest bezpośrednio pod wyjątkowo stromym, zalesionym zboczem kulminacji Bystra (529 m n.p.m.), z racji swego charakterystycznego kształtu zwanej również Garbem. Na rozległej łące jest równie malowniczy zagajnik, przy którym znajduje się, pamiętający jeszcze środkowy PRL, ośrodek drewnianych domków campingowych (obecnie odnowiony). W sąsiedztwie domków jest infrastruktura campingowa i pole biwakowe. Koło kompleksu przechodzi wąska asfaltowa droga, która po wschodnim brzegu Popradu łączy Piwniczną (Zawodzie) z Głębokiem.


Karczma „Poprad”

W pobliżu skrzyżowania, na którym droga prowadząca z centrum Żegiestowa Wsi, wzdłuż Żegiestowskiego Potoku, dochodzi do biegnącej wzdłuż Popradu drogi Nowy Sącz – Muszyna, po lewej wschodniej stronie znajduje się stylowa, drewniana karczma „Poprad”, a przed nią niewielki parking. Restauracja ma stylowy wystrój i specjalizuje się w daniach kuchni regionalnej. Przy skrzyżowaniu już nad Popradem jest przystanek autobusowy Żegiestów Stacja. Stąd jednak do stacji kolejowej Żegiestów jest jeszcze niecałe 2 km, za główną drogą w prawo wzdłuż Popradu (na zachód).

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7424)