Szlak rowerowy - Rytro - Przełęcz Żłobki

Rytro - Przełęcz Żłobki
Długość: 9.9 km

Szczególne miejsca:

Dolina Małej Roztoki

Mała Roztoka wypływa spod przełęczy Żłobki (pomiędzy Radziejową a Wielkim Rogaczem) i po przepłynięciu blisko 9 km w kierunku północno-wschodnim, za wioską Roztoka Ryterska, na zachodnim skaju Rytra łączy się z Wielka Roztoką. W środkowej i górnej części dolina jest dzika i zalesiona. Niespełna 1,5 km powyżej ostatnich domów Roztoki Ryterskiej droga w dolinie jest już zamknięta dla ruchu kołowego. W pobliżu znajduje się gajówka, wiata i stoliki z ławkami dla odpoczynku turystów, tablice informacyjne i zorganizowane przez Popradzki Park Krajobrazowy niewielkie leśne pole biwakowe. Powyżej w lesie stoją drewniane makiety partyzanckich szałasów i ziemianek – plenerowe dekoracje do kręconego tu wczesną wiosną 2012 r. filmu fabularnego pt. „Obława”.

Połączenie Wielkiej i Małej Roztoki

Niespełna 3 km na zachód od ujścia doliny Roztoki do Popradu, na zachodnim krańcu zwartej zabudowy Rytra, a w pobliżu początku zabudowy wioski Roztoka Ryterska, znajduje się miejsce, gdzie łączą się nurty Wielkiej i Małej Roztoki. Rozwidlenie dróg prowadzących z Rytra w górę obu dolin znajduje się około 1 km poniżej. Naprzeciw zbiegu dolin, przy głównej drodze w dolinie Wielkiej Roztoki znajduje się przystanek autobusowy, a 300 m dalej duży i nowoczesny hotel Perła Południa z parkingiem i zapleczem sportowo-rekreacyjnym.

Przełęcz Żłobki

Przełęcz Żłobki (około 1100 m n.p.m.), ostro wcięta, zacieniona przełęcz w grzbiecie głównym, znajduje się bezpośrednio na południe od Radziejowej (1266 m n.p.m.), która opada na nią stromym zboczem. Przez przełęcz przewija się leśna droga, która na wschód schodzi w dolinę Małej Roztoki (a z nią szlak gminny do Rytra), natomiast na północny-zachód, omijając po zboczu kopułę szczytową Radziejowej, doprowadza na Długą Przełęcz. Z Przełęczy Żłobki jest graniczony widok przez dolinę Grajcarka na Male Pieniny.

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7420)