Szlak turystyczny - Krynica-Zdrój - Czubakowska

Krynica-Zdrój - Czubakowska
Długość: 8.3 km

Szczególne miejsca:

Przełęcz Krzyżowa

Krzyżowa (około 780 m n.p.m.) jest wyraźnym, choć dość wąskim i w większości zalesionym siodłem w grzbiecie na zachód od Krynicy, pomiędzy dolinami Kryniczanki i Czarnego Potoku. Sama przełęcz rozdziela kulminację Krzyżowej (813 m n.p.m.) na południu od grzbietu Bukowinek nad Słotwinami. Na samym siodle, na niewielkiej cienistej polance jest skrzyżowanie dróg i szlaków (także ławeczki dla odpoczynku). Prowadzący z Krynicy do Czarnego Potoku i dalej na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.) szlak zielony, krzyżuje się tu z biegnącym grzbietem szlakiem niebieskim (z Runka 1080 m n.p.m.) i okrężnym szlakiem żółtym. Dalej w sferze planów pozostaje koncepcja budowy kolejki gondolowej, która właśnie przez tę przełęcz ma łączyć centrum Krynicy z doliną Czarnego Potoku i dolną stacją kolejki na Jaworzynę Krynicką.

Przysłop

Zalesiona, stosunkowo płaska kulminacja Przysłopu (944 m n.p.m.) położona jest pośrodku wschodniego odcinka głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej, pomiędzy Runkiem (1080 m n.p.m.) a Jaworzynką (899 m n.p.m.) i przełęczą Huta (745 m n.p.m.). Na północno-wschodnich zboczach Przysłopu (944 m n.p.m.) znajdują się źródła Kamienicy Nawojowskiej (ponad Roztoką Wielką). Jest też Przysłop punktem zwornikowym, gdzie od głównego grzbietu odchodzi na północ ramię Ostrego Wierchu (874 m n.p.m.) rozdzielające źródłowy potok Kamienicy i dolinę Łosiańskiego Potoku, a na południe krótkie ramie z kulminacją Wierch (919 m n.p.m.), opadające nad górną część doliny Czarnego Potoku.

Deptak w Krynicy

W Krynicy-Zdrój równolegle do ul. Zdrojowej, nad uregulowanym nurtem Kryniczanki wytyczony jest deptak spacerowy (Aleja Nowotarskiego). Znajdują się przy nim najważniejsze, historyczne i współczesne, obiekty zdrojowe oraz różne atrakcje i ciekawostki krajoznawcze. Przy deptaku znajdują się m.in. Łazienki Borowinowe, zabytkowy budynek Starych Łazienek Mineralnych, Pijalnia Główna – nowoczesny przeszkolony budynek z lat siedemdziesiątych (a przed nim przeszklone ujęcie zdroju głównego), muszla koncertowa i okazały gmach Nowego Domu Zdrojowego (z lat trzydziestych). Naprzeciw stoi Stary Dom Zdrojowy, reprezentujący dziewiętnastowieczną architekturę uzdrowiskową, a w nim pijalnia wody Mieczysław.
W samym środku krynickiego deptaku, obok Starego Domu Zdrojowego znajduje się muzyczna fontanna. Ma ona ponad 80 koliście ułożonych dysz, z których wydobywa się woda. Muzyczna fontanna łączy w sobie efekty wizualne (świetlne) z muzyką. Fontanna pracuje od kwietnia do października. W piątki, soboty i niedziele w godzinach wieczornych (o pełnych godzinach) odbywają sie pokazy z gatunku „światło i dźwięk”. Naprzemiennie co godzinę można usłyszeć: „Classical Gas” Vanessy Mae, „Droga” Michała Lorenca, „Wiosna” z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego lub „Orinoco Flow” Enyi.
Na południowym krańcu krynickiego deptaku, w pobliżu budynku Łazienek Borowinowych i skrzyżowania, gdzie od głównego ciągu ulic Kraszewskiego i Zdrojowej odchodzi na wschód prowadząca do dworca ulica Ebersa, na skwerze w sąsiedztwie tablic informacyjnych uzdrowiska znajduje się główny w Krynicy węzeł szlaków turystycznych (odnośne drogowskazy i tablice). Z prowadzącym wzdłuż ulicy Kraszewskiego i deptaku szlakiem czerwonym (Główny Szlak Beskidzki – tu na odcinku z Czarnego Potoku przez centrum Krynicy na Huzary 864 m n.p.m.) krzyżuje się szlak niebieski z Runka (1080 m n.p.m.) przez Przysłop (944 m n.p.m.) i przełęcz Krzyżową (około 780 m n.p.m.), Krynicę i dalej na wschód na Górę Parkową (741 m n.p.m.) i w pasmo Szalonego do Powroźnika. Na odcinku przecinającym w tym miejscu krynicki deptak towarzyszy mu także szlak żółty, okrężny wokół Krynicy (Krzyżowa – Jaworzynka – Kopciowa - Hawrylakówka – Huzary – Góra Parkowa).

Cmentarz żydowski w Krynicy-Zdrój

Na wschodnim, częściowo bezleśnym zboczu Krzyżowej (813 m n.p.m.), ponad zabudową Krynicy, na wysokości około 650 m n.p.m. szlak żółty (razem z niebieskim) mija po lewej – formalnie przy ulicy Polnej – stary cmentarz żydowski (kirkut).
Dość liczna jeszcze do II wojny światowej krynicka społeczność żydowska założyła ten cmentarz w połowie XIX w. Nekropolia zajmuje obszar 30x50 m. Zachowało się tu jeszcze około 120 macew. Większość nagrobków wykonana jest z piaskowca. Gdzieniegdzie widoczne są macewy z marmuru, granitu i popularne przed II wojną światową nagrobki z betonu. Inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i polskim wskazują, iż część z pochowanych tu osób nie była mieszkańcami Krynicy. Najprawdopodobniej byli to kuracjusze, którzy spoczęli w miejscu swojej śmierci. W czasie okupacji na cmentarzu odbywały się masowe egzekucje Żydów. Po wojnie cmentarz popadł w ruinę. Wykorzystywano go jako wysypisko śmieci. Obecnie teren jest zadbany i otoczony kamiennym murem. Prace porządkowe i renowacyjne zostały sfinansowane przez Leona Gatterera oraz Urząd Miasta Krynicy. Teren cmentarza jest administrowany przez Żydowską Gminę Wyznaniową w Krakowie. Chętni do bardziej szczegółowego zwiedzenia cmentarza mogą uzyskać klucz do bramy w Urzędzie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój, przy ul. Kraszewskiego 7, pokój 27. tel. (0-18) 471-53-20.

Bukowinki

Nazwą Bukowinki obejmuje się stosunkowo równy odcinek bocznego ramienia odchodzącego od wschodniej części głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej na południe, na wschód od kulminacji Przysłop (944 m n.p.m.). Południowo-zachodnie, zalesione stoki Bukowinek opadają w źródłową część doliny Czarnego Potoku. Granica lasu jest tu praktycznie na płaskim grzbiecie. Natomiast na wschód opadają rozległe hale (dawniej pasterskie) wsi Słotwiny. Pod grzbietem na skraju lasu znajdują się górne stacje wyciągów stacji narciarskiej w Słotwinach. Grzbietową dróżką przebiegają tędy wspólnie: szlak niebieski (z Krynicy na Runek) i szlak żółty okrążający Krynicę. Ku północnemu-wschodowi jest rozległy widok na dolinkę Słotwiny (także zabudowania wsi z cerkwią), zalesiony masyw Jaworzynki (889 m n.p.m.), a za górną częścią doliny Kryniczanki – grzbiet Hawrylakówki (780 m n.p.m.) i Jasienika (765 m n.p.m.) nad Krynicą.

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7369)