Szlak turystyczny - Rytro - Schronisko PTTK Przehyba

Rytro - Schronisko PTTK Przehyba
Długość: 11.3 km

Szczególne miejsca:

Rytro

Dolina Wielkiej Roztoki

Długa (ponad 10 km) i dzika Dolina Wielkiej Roztoki znajduje się w północnej części Pasma Radziejowej. Źródłowe cieki Wielkiej Roztoki wypływają spod głównego grzbietu na odcinku pomiędzy Prehybą (1175 m n.p.m.) a Radziejową (1262 m n.p.m.). Wielka Roztoka spływa w kierunku północno-wschodnim i uchodzi do Popradu w Rytrze. Od południa przyjmuje kilka dopływów, z których największe to Baniska i Mała Roztoka. Około 3,5 km od ujścia do Popradu, w górę doliny Wielkiej Roztoki, koło leśniczówki jest zamknięcie drogi (koniec ruchu kołowego). Dalej dolina jest całkowicie zalesiona i ma strome zbocza.

Wdżary Niżne

Wdżary Niżne to śródleśna polana o nieregularnym kształcie (średnia wysokość około 810 m n.p.m.) położona we wschodniej części grzbietu ciągnącego się od Prehyby (1175 m n.p.m.) w stronę Rytra i Barcic. Opada łagodnie po północnym stoku. Nieco powyżej, na skaju lasu, na grzbiecie jest węzeł szlaków turystycznych (do szlaku niebieskiego z Rytra na Prehybę dochodzi szlak zielony z Barcic).

Stacja narciarska Ryterski Raj

W dolinie Wielkiej Roztoki, bezpośrednio za hotelem Perła Południa, zaczynają się tereny stacji narciarskiej Ryterski Raj. Cztery narciarskie trasy zjazdowe zostały wytyczone na bezleśnym północno-wschodnim stoku Jastrzębskiej Góry (708 m n.p.m.). Jest tu wyciąg krzesełkowy (różnica poziomów 220 m), wyciąg orczykowy oraz niewielki wyciąg dla dzieci na tzw. „Rogasiowym Stoku”. Najdłuższa trasa zjazdowa ma 1200 m długości. Przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego znajduje się parking a powyżej kolejny duży hotel Gościniec Ryterski ze stylową restauracją (dawniej ośrodek wypoczynkowy Jantar z czasów PRL).
Czytaj więcej...

Gminny Park Ekologiczny w Rytrze

Gminny Park Ekologiczny w Rytrze znajduje sie przy końcu publicznej drogi jezdnej koło leśniczówki. Dalej w górę doliny Wielkiej Roztok, obowiązuje zakaz ruchu kołowego, poza uprawnionymi pojazdami leśnictwa.
Czytaj więcej...

Wdżary Wyżne

Wdżary Wyżne (856 m n.p.m) to mało wybitny wierzchołek w grzbiecie ciągnącym się od Prehyby (1175 m n.p.m) w stronę Rytra i Barcic. Wschodnie stoki Wdżarów Wyżnych opadają do doliny potoku Borsuczyny (dopływ Wielkiej Roztoki), natomiast stoki zachodnie do doliny Przysietnickiego Potoku. Sam wierzchołek Wdżarów Wyżnych jest zalesiony, ale przez prześwity między drzewami i zarastającą polanę są widok na południowy-zachód na Halę Konieczną, głęboką górną cześć doliny Wielkiej Roztoki i jej dzikie, zalesione otoczenie.

Schronisko górskie PTTK na Prehybie

Schronisko górskie PTTK na Prehybie wybudował w 1937 r. sądecki oddział PTT i nadał mu imię Kazimierza Sosnowskiego. Obiekt powstawał nie bez problemów. Musiano pokonać wiele trudności formalnych, gdyż przeciwni tej inwestycji byli mieszkańcy Szachtowej, którzy byli właścicielami gruntu. W czasie okupacji schronisko było siedzibą partyzantów i w 1944 r. zostało spalone przez Niemców. PTTK odbudowało obiekt w 1958 r. Służył on turystom do grudnia 1991 r., kiedy to pożar, spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej, strawił schronisko.

Prehyba

Prehyba (1175 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych szczytów i najbardziej znanych miejsc Beskidu Sądeckiego. Położona jest centralnie w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Prehyba to nazwa łemkowska, jako że teren szczytu i hali należał do Rusinów ze Szlachtowej. Funkcjonuje również spolszczona nazwa Przehyba. Zachodni, zalesiony (poza południowo-wschodnim stokiem) wierzchołek, nazywany Małą Prehybą, wieńczy okazała stalowa wieża (87 m wysokości) z przekaźnikami telekomunikacyjnymi. Z przecinki u jej podnóża jest ograniczony widok na północ. Bezpośrednio na południowy-wschód znajduje się wydłużona grzbietowa hala (Hala Prehyba), otoczona lasem (i zarastająca we wschodniej części), na której stoi okazałe schronisko PTTK. Doprowadza tu od północy, aż z Gołkowic (przez Gaboń) wąska, kręta i stroma asfaltowa droga (pod koniec szutrowa), ale wjazd jest możliwy tylko za zezwoleniem leśnictwa. Drogą tą prowadzi szlak narciarski oraz ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Stary Sacz.
Główny szczyt Prehyby (1175 m n.p.m.) jest mało wyrazistą kulminacją, na której od głównego grzbietu odchodzi na południe boczny grzbiet Starego Wierchu (840 m n.p.m.). Grzbietem tym schodzi szlak narciarski do Szlachtowej. Na polanie, przy połączeniu szlaków stoi krzyż i pomnik poświecony partyzantom AK.

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7372)