Szlak turystyczny - Krynica-Zdrój - Kopciowa

Krynica-Zdrój - Kopciowa
Długość: 10 km

Szczególne miejsca:

Kopciowa

Kopciowa to nieduże osiedle przy szosie z Krynicy, około 3 km poniżej przełęczy Huta (od południowej strony). Znajduje się tu przystanek autobusowy, leśniczówka, duża stylowa restauracja, dom wczasowy i kilka willi. Dotąd najdalej w kierunku północnym docierają autobusy komunikacji miejskiej z Krynicy. Szosę przecina tu szlak żółty (okrężny wokół Krynicy), który stąd na zachód prowadzi na Jaworzynkę (889 m n.p.m.), a na południowy-wschód na Hawrylakówkę (779 m n.p.m.). Jednocześnie zaczyna się tu szlak niebieski, który prowadzi na północ (początkowo wzdłuż drogi) na przełęcz Huta i potem dalej do Kamiannej i na Jaworze (882 m n.p.m.).

Góra Parkowa

Niezbyt wysoka Góra Parkowa (741 m n.p.m.), ale o regularnym trójkątnym kształcie, jest kulminacją położoną bezpośrednio na wschód od centrum Krynicy. Od prawie dwóch wieków ma wyraźnie parkowy charakter i nie tylko dla krynickich kuracjuszy jest doskonałym terenem spacerowym prawie w centrum miasta. Sam park został założony w 1810 r. Do dziś zachował się pierwotny układ ścieżek. Na wypłaszczonym wierzchołku znajduje się górna stacja kolejki linowo-terenowej, która prowadzi z północnego krańca krynickiego deptaku.

Ławeczka Kraszewskiego

W Krynicy-Zdrój, u podnóża zachodniego stoku Góry Parkowej (741 m n.p.m.), znajduje sie tzw. Ławeczka Kraszewskiego. Ławeczka Kraszewskiego powstała na tzw. Edwardówce z okazji obchodów pięćdziesięciolecia twórczości wieszcza Józefa Ignacego Kraszewskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonano 1 sierpnia 1881 r. Autorem projektu pomnika był znany artysta Wojciech Gerson. Po ponad 20 latach do kamiennej ławeczki dołączono popiersie Józefa Ignacego Kraszewskiego wykute z brązu. Na tym oryginalnym pomniku znajduje się napis: "Zakątek J. I. Kraszewskiego", a poniżej "Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r.". Kraszewski gościł w Krynicy latem 1866 r. i korzystał tu z zabiegów leczniczych.

Roma

Przełęcz Roma (około 740 m n.p.m.) położona jest pomiędzy kulminacjami Huzary (864 m n.p.m.) na północy a Szalone (832 m n.p.m.). Przebiega przez nią droga z Krynicy (przedłużenie wylotowej ulicy Pułaskiego) do Tylicza. Od strony Krynicy znajdują się niewielkie serpentyny. Pod przełęczą od strony Krynicy stoi kilka willi i pensjonatów oraz budynek słynnej kiedyś restauracji „Roma” (po północnej stronie), od której wzięła nazwę przełęcz. Od wschodu, od strony Tylicza, pod przełęcz podchodzi zabudowa osiedla Piszczelanka. Przez przełęcz Roma przechodzi szlak czarny z Tylicza przez Huzary (864 m n.p.m.) i żółty z Huzarów przez Górę Parkowa (741 m n.p.m.) do Krynicy.

Huzary

Masywny i rozłożysty szczyt Huzary (864 m n.p.m.) znajduje się na południowym krańcu grzbietu Hawrylakówki (pomiędzy Krynicą a doliną Mochnaczki). Wierzchołek i wszystkie stoki Huzarów są całkowicie zalesione. Huzary dawniej miały nazwę Czerteż. Obecna nazwa szczytu wywodzona jest od tego, że na jego stokach podobno odbyli potyczkę konfederaci barscy. Przed II wojną światową znaleziono tutaj granat armatni z XVIII w. i szablę, na której wyryty był łaciński napis i data 1747. Huzary są popularnym miejscem spacerów kuracjuszy i turystów z Krynicy. Prowadzi tu ze zdroju wiele znakowanych szlaków turystycznych. Pod szczytem jest duży węzeł szlaków, na którym krzyżują się aż cztery szlaki: czerwony, zielony, żółty i czarny. Można nimi tu dojść z centrum Krynicy, z Góry Parkowej i przełęczy Roma, z przełęczy Huta przez Hawrylakówkę, z Mochnaczki Niżnej i z Tylicza.

Deptak w Krynicy

W Krynicy-Zdrój równolegle do ul. Zdrojowej, nad uregulowanym nurtem Kryniczanki wytyczony jest deptak spacerowy (Aleja Nowotarskiego). Znajdują się przy nim najważniejsze, historyczne i współczesne, obiekty zdrojowe oraz różne atrakcje i ciekawostki krajoznawcze. Przy deptaku znajdują się m.in. Łazienki Borowinowe, zabytkowy budynek Starych Łazienek Mineralnych, Pijalnia Główna – nowoczesny przeszkolony budynek z lat siedemdziesiątych (a przed nim przeszklone ujęcie zdroju głównego), muszla koncertowa i okazały gmach Nowego Domu Zdrojowego (z lat trzydziestych). Naprzeciw stoi Stary Dom Zdrojowy, reprezentujący dziewiętnastowieczną architekturę uzdrowiskową, a w nim pijalnia wody Mieczysław.

Wschodni stok Hawrylakówki

Stosunkowa płaska, w większości zalesiona kulminacja Hawrylakówki (780 m n.p.m.) położona jest w grzbiecie pomiędzy przełęczą Huta (794 m n.p.m.), a Huzarami (864 m n.p.m.), po wschodniej stronie źródłowego odcinka doliny Kryniczanki. Nazwa pochodz od łemkowskiego imienia Hawryło (może właściciela). Północno-wschodnie stoki łagodne i bezleśne (pośrodku zbocza obła kulminacja Wierszek (754 m n.p.m.). Ze skraju lasu, gdzie przebiega żółty szlak, widok na dolinę Mochnaczki i wieś Mochnaczka Niżna, a za nią połogie wzgórza już na zachodnich krańcach Beskidu Niskiego.

Jakubik

Pod niewyraźną przełęczą (około 760 m n.p.m.) pomiędzy grzbietem Hawrylakówki (780 m n.p.m.), a szczytem Huzarów (864 m n.p.m.) znajdują sie pozostałości niewielkiego osiedla Jakubik (należącego kiedyś do Mochnaczki). Nazwa osiedla pochodzi podobno od miejscowego zbójnika Jakubka. Na skraju rozległych łąk znajdują się zabudowania i ogrodzony teren ośrodka jeździeckiego (stadnina koni). Ośrodek świadczy również inne usługi rekreacyjno-sportowe dla turystów i kuracjuszy z pobliskiej Krynicy, takie jak jazda na quadach, loty na paralotni itp. W budynku ośrodka firma oferuje również noclegi, a dodatkową atrakcją (zwłaszcza dla młodszych turystów) jest zorganizowana obok stadniny … ferma danieli.
Koło ośrodka, na skaju lasu jest skrzyżowanie polnych i leśnych dróg. Z żółtymi szlakami (pieszym i konnym) biegnącymi grzbietem Hawrylakówki (780 m n.p.m.) w stronę Huzarów, krzyżuje się przecinająca grzbiet szutrowa droga, łącząca wschodnie przedmieścia Krynicy z Mochnaczka Niżną (a wzdłuż niej niebieski szlak gminny).

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7381)