Szlak turystyczny - Szczawnik - Jaworzynka

Szczawnik - Jaworzynka
Długość: 4.5 km

Szczególne miejsca:

Wyżnie Młaki

Wyżnie Młaki są dużą grzbietową polaną położoną na bezleśnym płaskim grzbiecie, ciągnącym pomiędzy Bacówką nad Wierchomlą, a kulminacją Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.). Położone są pomiędzy szczytem Jaworzynki (1001 m n.p.m.) a polaną Wyżne Młaki, oddzielone od niej tylko niewielkim skrawkiem lasu.
Pod koniec ciągu grzbietowych hal, u północnych podnóży Jaworzynki (1001 m n.p.m.) znajduje się węzeł szlaków. Od niebieskiego szlaku z Żegiestowa Zdroju na Runek (1080 m n.p.m.) odchodzi na południowy-wschód szlak żółty sprowadzający do centrum Szczawnika. Tu także stoi malownicza połemkowska murowana kapliczka.

Górna stacja wyciągu ze Szczawnika

Na południowym skraju płaskiego, bezleśnego odcinka grzbietu opadającego spod Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) nad Szczawnik znajduje się górna stacja głównego wyciągu (poczwórne krzesełko) stacji narciarskiej w Szczawniku (nowa wschodnia cześć stacji narciarskiej „Dwie doliny”). Tu także zaczyna się trasa wyciągu orczykowego, biegnącego na północ za grzbietem, prawie płasko, ale realizującego połączenie dla narciarzy pomiędzy górnymi stacjami wyciągów ze Szczawnika i z Wierchomli Małej. Poza sezonem zimowym można też stąd zejść (bez szlaku) po szerokim narciarskim stoku do parkingu pod dolną stacją (stromo i niewygodnie).

Przełęcz nad Szczawnikiem

Ponad starym cmentarzem w Szczawniku, na którym zachowało się kilka łemkowskich nagrobków, żółty szlak wyprowadza szutrową drogą na niska i szeroką przełęcz w przewężeniu grzbietu zwanego tu Czertezy, a ciągnącego się od Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) do doliny Poprady na zachód od Muszyny. Na przełęczy szlak skręca na północ za grzbietem, a droga schodzi łagodnie do pobliskiej górnej części doliny potoku Milik. Na przełęczy stoi połemkowska murowana kapliczka z gontowym dachem. Stąd także jest ciekawy widok na wschód. –W dole w dolinie widoczne jest bliskie centrum wsi Szczawnik (z cerkwią), a dalej grzbiety odchodzące na południe od Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) z dominującym Kotylnicznym Wierchem (1032 m n.p.m.), a bardziej na południe, za przysłoniętym zakolem Popradu – Pasmo Zimnego i Dubnego.

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7466)