Szlak turystyczny - Żegiestów - Pusta Wielka

Żegiestów - Pusta Wielka
Długość: 6.6 km

Szczególne miejsca:

Żegiestów

Żegiestów (około 960 mieszkańców) jest dużą wsią położoną nad Żegiestowskim Potokiem oraz częściowo nad Popradem. Oprócz centrum, położonego około 3 km w głąb doliny potoku, w Żegiestowie wyróżnia się jeszcze 4 części miejscowości: Żegiestów Stacja, osiedle Żegiestów Zdrój oraz przysiółki Łopata Polska i Palenica (pierwsze trzy na Popradem, czwarty w źródłowej części doliny Żegiestowskiego Potoku).
Osada Żegiestów lokowana została przez biskupa Franciszka Krasińskiego w 1575 r. Żegiestów należał do tzw. Państwa Muszyńskiego (posiadłości biskupów krakowskich). Był to teren obejmujący Muszynę, Tylicz i Powroźnik oraz otaczające je wsie. Żegiestów powstał w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się osada Długi Łęg, założona prawdopodobnie za czasów Kazimierza Wielkiego. Ze względu na trudne, górskie warunki gospodarowania, osada ta zanikła i dlatego przywilej biskupa Krasińskiego mówi o założeniu wsi na surowym korzeniu, co oznacza, że teren pod osadę należało wykarczować z porastających okolicę lasów. Z tego tez powodu mieszkańcy powstającego Żegiestowa zwolnieni byli na okres 20 lat z wszelkich opłat, czynszów i danin. W XVII w. w Żegiestowie wybudowano cerkiew dla dominującej tu prawosławnej ludności wołoskiej (łemkowskiej), która potem przeszła do kościoła greckokatolickiego.
Zobacz więcej:
http://www.zegiestow.pl/

Karczma „Poprad”

W pobliżu skrzyżowania, na którym droga prowadząca z centrum Żegiestowa Wsi, wzdłuż Żegiestowskiego Potoku, dochodzi do biegnącej wzdłuż Popradu drogi Nowy Sącz – Muszyna, po lewej wschodniej stronie znajduje się stylowa, drewniana karczma „Poprad”, a przed nią niewielki parking. Restauracja ma stylowy wystrój i specjalizuje się w daniach kuchni regionalnej. Przy skrzyżowaniu już nad Popradem jest przystanek autobusowy Żegiestów Stacja. Stąd jednak do stacji kolejowej Żegiestów jest jeszcze niecałe 2 km, za główną drogą w prawo wzdłuż Popradu (na zachód).

 

(Źródło: http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/szlaki/opis_szlaku/7411)